فرق دو واژه ثبر و صبر در چیست؟

لطفا در معنی « ثبر و ثبور » و « صبر و صبور » تأمل بفرمائید و « فرق » آنها را بنویسید.

2 نظر

 • خانم دال

  با سلام واژه صبر به معنای تحمل است و ثبر یعنی قرار گرفتن در تنگنایی سخت و شدید که انسان میخواهد از ان بگریزد و انگار نزدیک است که به هلاکت برسد. حالتی مثل اضطرار.
  اما صبر به معنای حفظ نفس از اضطراب در شدائد و مشکلات به وسیله ارامش است. (معانی را از التحقیق در اورده ام)
  پس شاید بتوان گفت “ثبر” وضعیتی است که فرد در آن نمیتواند صبر کند.
  واژه ثبر در دو ایه ۱۰۲ سوره اسرا و ۱۴ سوره فرقان معنی منفی دارد. در یکی ب معنی گیر افتادن فرعون در مقابل اشکار شدن حق است (یعنی دیگر جایی برای پوشاندن حق نمانده) و در دیگری حکایت گناهکارانی را دارد که در زنجیر قرار گرفته و شرایط سختی دارند و راه نجاتی ندارند.

 • جهانپور

  با سلام-ثبر یعنی در محدودیت و سختی قرار گرفتن، لذا فرد بدنبال آنست که از آن خلاص شود. در قرآن برای جهنمی ها که در تنگنا قرار گرفتند و بدنبال خلاصی از آنجا هستند از واژه «ثبورا» استفاده شده است.ولی صبر یعنی حفظ نفس از اضطراب بوسیله آرامش ، بعبارتی برای رسیدن به هدف آزادانه،متحمل سختی میشوی. بخاطر همین به رسول خدا امر میشود که اهل اش را به نماز دعوت کند و بر انجام آن شکیبا باشد.هر دو واژه ثبر و صبر در ارتباط با سختی هایی است که از محیط به فرد منتقل میشود ، 1- صبر هدفمند بوده و سازنده می باشد و منجر به رشد میگردد ولی ثبر فایده ای ندارد 2- صبر زماندار و محدود است ولی ثبر پایانی ندارد. 3- محصول صبر ،«رضایت خدا» است ، ولی ثبر عقیم است.4- صبر عاشقانه ولی ثبر از روی اکراه و اجبار است.

 • یک نظر بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *